Około 500 uczniów szkół średnich wzięło udział w dniu otwartym na Politechnice Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W „Biegu w kasku” w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki”, na bloniach PO zmierzyło się ok. 70 zawodniczek.
W „Biegu w kasku” w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki”, na bloniach PO zmierzyło się ok. 70 zawodniczek. Kamil Kalinowski
Zaproponowaliśmy uczestnikom liczne warsztaty i prezentacje najciekawszych laboratoriów, na które obowiązywały zapisy, a na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii - tradycyjne zwiedzanie - mówi Kamil Kalinowski z Sekcji Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej, organizator dnia otwartego.

Wszystkie miejsca zapełniły się m.in. na zajęciach z ajurwedy (z udziałem zagranicznych studentów) w Studium Języków Obcych, z przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, czy warsztatach komputerowych (w tym specjalnych dla dziewcząt) i z działania sterowników na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

Na Wydziale Mechanicznym z wyprzedzeniem, bo 1 kwietnia, zorganizowano challenge zespołów uczniowskich, w ramach wydarzenia „Mechaniczny by Night”. Wszystkie miejsca na podium zajęły czteroosobowe drużyny z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza.

- W sumie zgłosiło się około 500 uczestników ze szkół średnich, głównie Opola, ale także Wołczyna, Kluczborka, Głubczyc czy Ozimka. Nauczycielka z Wołczyna oceniła, że była z uczniami i na uczelniach w Częstochowie i we Wrocławiu, ale w Opolu podobało im się najbardziej, co nas bardzo cieszy. Pokazaliśmy, co mamy najlepsze, m.in. laboratorium firmy LUCA - to minimagazyn sterowany automatycznie z rozwiązanaimi stosowanymi w największych magazynach Europy - skomentował Kamil Kalinowski.

Tradycyjnie w ramach dnia otwartego na PO zorganizowano akcję „Dziewczyny na Politechniki”, której celem jest promowanie kierunków technicznych wśród płci pięknej. Najbardziej widowiskowym elementem tej akcji jest bieg w kasku. W tegorocznym na PO wystartowało 70 dziewcząt (uczennic i studentek). Do pokonania miały okrążenie błoni politechniki, ok. 600 m. Zwyciężyła Julia Murza z I LO w Opolu. Drugie miejsce zajęła Anna Kot, a trzecie - Paulina Tomaszewska.

Obecnie na Politechnice Opolskiej panie stanowią niespełna 34 proc. studentów, to mniej więcej tyle, co średnia w kraju. Najchętniej wybierają architekturę, logistykę, ekonomię i zarządzanie, technologię żywności i żywienia i budownictwo, natomiast inicjatorom akcji szczególnie zależy, żeby podejmowały studia na kierunkach typowo technicznych, jak np. informatyka, gdzie na roku jest obecnie 3-5 kobiet.

Kamil Kalinowski ocenił, że dzięki akcji „Dziewczyny na politechniki” wzrosła świadomość, że kierunki techniczne nie są zarezerowane tylko dla mężczyzn.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska