Oleski kościół św. Anny ma szansę trafić na listę Pomników Historii

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Kościł pw. św. Anny w Oleśnie.
Kościł pw. św. Anny w Oleśnie. Archiwum
Wniosek o umieszczenie drewnianego kościoła pw. św. Anny w Oleśnie na prezydenckiej liście Pomników Historii złożył dziś proboszcz parafii oleskiej, ks. Walter Lenart. Uroczyste przekazanie dokumentacji odbyło się w gabinecie wicewojewody.

Pomnikiem Historii może zostać zabytek o najwyższej wartości i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego kraju. Dwutomową dokumentację świadczącą, że „oleska róża zaklęta w drewnie” - jak nazywa się XV-wieczny drewniany kościół św. Anny - ma takie walory, podpisał dziś i złożył na ręce wojewódzkiego konserwatora zabytków gospodarz obiektu. Stamtąd wniosek trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik Historii, na wniosek resortu kultury, ustanawia prezydent RP.

- Cieszymy się, że ten kościół, tak znaczący dla mieszkańców ziemi oleskiej jako miejsce kultury, jest też wspaniałym okazem architektury na skalę europejską. W przyszłym roku przypada 500-lecie jego konsekracji. Wpisanie na listę Pomników Historii podniesie jego rangę i jeszcze bardziej zachęci pielgrzymów i turystów do odwiedzania - mówi ks. Walter Lenart.

Z inicjatywą wyszły władze samorządowe.

- Ustanowienie kościoła św. Anny Pomnikiem Historii ma kapitalne znaczenie dla promocji miasta i ziemi oleskiej. Rocznie obiekt odwiedza kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Ta liczba na pewno wzrośnie, gdy jego ranga jako zabytku zostanie podniesiona. Postaramy się dobrze wykorzystać to ogromne wyróżnienie - powiedział Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

A w marzeniach wszystkich jest już kolejne - wpisanie kościoła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościołów drewnianych w regionie jest wiele, ale oleska Święta Anna ma wyjątkową architekturę. Kształt kościoła nawiązuje do pięciopłatkowej róży, związany jest z symboliką chrześcijańską i dawną nazwą Olesna „Rosenberg”. Makieta kościoła prezentowana była na wystawie światowej w Nowym Jorku.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 70 zabytkom, w tym 4 opolskim (ostatnio most żelazny w Ozimku). W przyszłym roku, z okazji 100-lecia niepodległości lista zostanie poszerzona do stu zabytków.

- Zrobimy wszystko, żeby nasz most trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zapowiada Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.Eksperci z UNESCO odwiedzili most oraz działające przy nim Muzeum Hutnictwa przy okazji wizytacji kompleksu hutniczego w Tarnowskich Górach, który na prestiżową listę być może trafi niebawem.- Wpisanie naszego mostu to skomplikowany, wieloetapowy i żmudny proces. Tarnowskim Górom zajęło to aż 6 lat. My jesteśmy na początku tej drogi, ale zrobimy wszystko, by most w Ozimku trafił na listę UNESCO – zapewnia Juros.Zanim się to stanie zabytek musi zostać umieszczony na liście polskiego dziedzictwa narodowego. – Ale tego jesteśmy już bardzo blisko – zdradza Juros.Most na rzece Mała Panew wybudowany został w 1827 roku. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to zarazem wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza. To w tej oddzielnej kategorii mamy do czynienia z najstarszym tego typu obiektem na świecie. W nadchodzący weekend w Ozimku zorganizowane zostaną II Dni Mostu i Żeliwa. Zaplanowano wiele imprez, miedzy innymi paradę mieszkańców w strojach epoki, czy bitwę o most. Warto więc tam przyjechać, aby zobaczyć jeszcze raz ten wyjątkowy zabytek.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz 14 polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Most w Ozimku może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

- Nie będzie łatwo na nią się dostać, ale mamy świetnie przygotowany wniosek i nadzieję, że w 2018 oleski kościół stanie się pomnikiem historii - mówi wicewojewoda Violetta Porowska, w której gabinecie wniosek został podpisany.

ZOBACZ TAKŻE
Opolskie info 12.05.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska