Opolski poseł Janusz Kowalski chce powołania instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Radny Solidarnej Polski Tomasz Gabor i poseł Janusz Kowalski.
Radny Solidarnej Polski Tomasz Gabor i poseł Janusz Kowalski.
Swoją działalność ma wzorować na Instytucie Goethego czy Brtitish Council. Jego celem będzie umożliwienie nauki języka polskiego poza granicami RP obywatelom różnych państw, ale przede wszystkim przedstawicielom Polonii.

Goethe-Institut Warschau, British Council Polska czy Instytut Cervantesa to instytucje, które promują kolejno naukę niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego. Mają one wsparcie państw w których zostały powołane. Powstanie podobnej instytucji w Polsce zaproponował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

- Chodzi o koncepcję powołania polskiego instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Instytucie Śląskim w Opolu poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Przypomniał, że z jego inicjatywy w 2022 roku 30 milionów złotych przeznaczonych zostanie na naukę polskiego w Niemczech dla tamtejszej Polonii.

- W tej sprawie prowadzę dialog z ministrem Przemysławem Czarnkiem, który jest otwarty na systemowe rozwiązanie powołania instytucji, wzorem innych państw, które będzie wspierało promocję języka polskiego na całym świecie - dodaje Kowalski.

Przywołany wcześniej Goethe-Institut jest stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Monachium, którego misją - poza promowaniem znajomości języka niemieckiego za granicą - jest także wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej oraz dostarczanie kompleksowego, aktualnego obrazu Niemiec poprzez informowanie o życiu kulturalnym, społecznym i politycznym.

Radny Solidarnej Polski Tomasz Gabor na konferencji prasowej przekonywał, że w samych Niemczech jest wiele osób, które mają problemy ze znalezieniem instytucji wspomagających naukę języka polskiego.

Stosunek Goethe-Institut do państwa reguluje od 1976 r. umowa ramowa zawarta z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jak tłumaczy poseł Kowalski - umowa ta jest jest uważana za wzór odpowiedniego uregulowania stosunków między organizacjami pośredniczącymi a organami państwa. Podobne unormowanie ma mieć także w przypadku inicjatywy polityków Solidarnej Polski.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska