Dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego

Archiuwm
Święto Wojska Polskiego w Opolu.
Święto Wojska Polskiego w Opolu. Archiuwm
Od 1992 roku - jak w II RP - żołnierze świętują, oddając hołd obrońcom ojczyzny z 1920 roku.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W wolnej Polsce zostało ono wprowadzone przez Sejm ustawą z 30 lipca 1992 r. (weszła ona w życie 13 sierpnia 1992 r.). Nawiązuje ono do obowiązującego w II Rzeczypospolitej Święta Żołnierza.

Na dzień jego obchodów wybrano 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 r. pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęła się w ten sposób słynną kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Historycy do dziś się spierają, czy większe zasługi w tym dziele ma Józef Piłsudski czy generał Tadeusz Rozwadowski.
Minister spraw wojskowych, gen. broni Stanisław Szeptycki w rozkazie ustanawiającym Święto Żołnierza 4 sierpnia 1923 roku pisał: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski".

Do bitwy warszawskiej przylgnęło też pojęcie "cudu nad Wisłą". Nawiązuje ono do szczególnej opieki Matki Bożej nad Polską w czasie wojny z bolszewikami - 15 sierpnia przypada kościelna uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej.

Termin "cud nad Wisłą" wprowadził Stanisław Stroński. Nawiązywał on do cudu nad Marną - nieoczekiwanego odsunięcia wojsk niemieckich z przedpola Paryża we wrześniu 1914 roku.

W kształcie ustanowionym w II RP Święto Żołnierza obowiązywało aż do 1947 roku. W PRL Dzień Wojska Polskiego przeniesiono na 12 października, rocznicę bitwy pod Lenino. Ustawa z 1992 roku usankcjonowała powrót do dawnej tradycji.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Opolu rozpoczną się o godzinie 10.30 mszą św. w intencji ojczyzny w katedrze.

O 12.00 początek uroczystości na pl. Wolności. Złożą się na nie: podniesienie flagi państwowej, wręczenie odznaczeń i aktów mianowania, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i defilada.

Około 13.15 początek pikniku wojskowego (także na placu Wolności): pokaz sprzętu wojskowego i historycznego, prezentacja tradycji kawaleryjskich, występ Orkiestry Dętej Górażdże Cement SA.

Swoje stoisko promocyjne podczas pikniku wystawią Narodowe Siły Rezerwowe. Będzie także możliwość spróbowania wojskowej grochówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska