Porcelana z Tułowic doczekała się swojego muzeum. Przyjedź i zobacz

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nowe Muzeum Porcelany w Tułowicach otwarto 9 lutego.
Nowe Muzeum Porcelany w Tułowicach otwarto 9 lutego. Archiwum Tułowickiego Ośrodka Kultury
W ciągu pierwszych pięciu dni działania, nowe Muzeum Porcelany w Tułowicach odwiedziło ponad 1,5 tysiąca zwiedzających. Przyszli podziwiać wyprodukowane tam cacka.

W czasach trudnych dla kultury Opolszczyzna doczekała się nowej placówki muzealnej – Muzeum Porcelany w Tułowicach.

- Udało się nam wyeksponować ok. 4 tysięcy wyrobów z Tułowic. To nasza lokalna historia i dziedzictwo – mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury, w ramach którego działa nowa placówka. – Mamy właściwie wszystkie fasony produkowane po 1947 roku. Eksponaty w sali historycznej sprzed 1945 roku pochodzą częściowo z dawnej wzorcowni zakładu, w częściowo zostały wypożyczone z Muzeum Śląska Opolskiego.

Ekspozycja zajmuje 3 sale wystawowe, utworzone w przejętym i wyremontowanym przez gminę Tułowice zabytkowym budynku dworca kolejowego. Zgromadzono na niej zbiory zlikwidowanej w 2000 roku fabryki porcelany i porcelitu, które były gromadzone w zakładowej wzorcowni. Lokalne władze odkupiły ją w 2010 roku od syndyka, likwidującego zasłużoną i renomowaną firmę, która jeszcze 30 lat temu zatrudniała ponad 1,5 tysiąca ludzi i była największym pracodawca w tamtym regionie.

Tułowice mają na swoim terenie złoża glinki, które od ponad 200 lat były wykorzystywane do produkcji ceramiki. Pierwszą fabrykę fajansu założył tu w roku 1813 hrabia Johann Carl von Praschma z Prószkowa. W 1894 roku zakład w Tułowicach (niemieckie Tillowitz) otworzyła rodzinna niemiecka firma Schlegelmilch. Na początku XX wieku firma zdobyła sobie dużą renomę na amerykańskim rynku, 95 procent produkcji sprzedawano do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dzięki tej ekspansji porcelana tułowicka ma w Ameryce do dziś szerokie grono kolekcjonerów i miłośników. To oni także windują wysoko ceny kolekcjonerskich wyrobów, które trafiają na aukcje.

W 1947 roku zakład Schlegelmilchów upaństwowiono i przez ponad pół wieku produkcję prowadziła państwa fabryka porcelany i wyrobów z porcelitu, która upadła w 2000 roku. Przez lata projektowaniem nowych fasonów zajmowali się w niej Lucyna i Kazimierz Kowalscy. Obecnie na terenie dawnej fabryki działa 5 małych firm, nawiązujących w swojej produkcji do tradycji porcelany z Tułowic.

Muzeum Porcelany w Tułowicach jest czynne w czwartki i piątki w godzinach 8.30 do 13 oraz w soboty i niedziele od 9 do 17. Dzięki licznym opisom i informacjom można samemu studiować historii z porcelany z Tułowic.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska