Skaldowie na festiwalu w Opolu. Na koncie mają polskie przeboje wszechczasów. Grają od 55 lat

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Skaldowie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przed występem na 57 FPP w Opolu.
Skaldowie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przed występem na 57 FPP w Opolu. Edyta Hanszke
Bracia Andrzej i Jacek Zielińscy podarowali Muzeum Polskiej Piosenki plakaty, zdjęcia i partytury utworów dokumentujące 55 lat działalności zespołu Skaldowie.

"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", „Króliczek”, "Medytacje wiejskiego listonosza", "Cała jesteś w skowronkach”, "Prześliczna wiolonczelistka”, "Nie domykajmy drzwi" - to tylko wybrane spośród najbardziej znanych przebojów polskiego zespołu Skaldowie, założonego w Krakowie latem 1965 roku.

Z okazji jubileuszu bracia Andrzej i Jacek Zieliński, współzałożyciele zespołu, przekazali Muzeum Polskiej Piosenki plakaty, zdjęcia i zapisy nutowe swoich utworów.

Tu jest nasze zdjęcie z napisem The Skalds i reklamą "młodzież ubiera się modnie i elegancko w PSS Społem i WSS", a my jesteśmy ubrani w ciuchy, które kupiliśmy w Ameryce - śmiał się Andrzej Zieliński, który przypomniał, że Skaldowie na opolskim festiwalu zdobyli trzy razy główną nagrodę, a występowali na nim może i dwadzieścia razy.

- "Cała jesteś w skowronkach" to partytura z 1967 roku, a tu piosenka "Nie chcę odejść" z filmu "Mocne uderzenie", w którym wystąpiliśmy, "A wójta się nie bójta" z tekstem napisanym przez Wojciecha Młynarskiego wykonywał także Jan Kobuszewski jako numer kabaretowy - Andrzej Zieliński opowiadał o kolejnych piosenkach.

Jacek Zieliński wzruszył się, kiedy odkrył, że jeden z zapisów został wykonany przez ich ojca.

- Kochany tatuś nie chciał mnie pominąć, napisał śpiewa: Jacek Zieliński, muzyka: Andrzej Zieliński - wyjaśnił.

Podczas spotkania w MPP nie zabrakło też wspomnień o festiwalu opolskim.

- Podczas pierwszych naszych występów na festiwalu w Opolu nie tylko widownia ale także scena nie były zadaszone, więc zdarzało się, czego dowodem są zdjęcia, jak pianiści grają w strugach deszczu - opowiadał Andrzej Zieliński.

Pytani o początki zespołu, wyjaśniali, że uchodzili wtedy za grupę awangardową za sprawą fortepianu i skrzypiec. - Zwłaszcza dla męskiej części publiczności te skrzypce wówczas nie pasowały i jak Jacek chodził z nimi po Krakowie, to miał się czego bać. Co innego, gdyby szedł z gitarą - wspominał Andrzej (starszy brat).

Skaldowie znani są też z tego, że do muzyki rockowej wprowadzili elementy folkloru.

- Podhalański był nam bliski za sprawą mamy, rodowitej góralki spod Zakopanego. Znaliśmy tę muzykę od dziecka, przerobiliśmy na swój styl. Za "Uciekaj, uciekaj" zdobyliśmy jedną z nagród, a studenci wyższej szkoły muzycznej dostawali ten utwór do analizy. Z kolei "Na wirsycku" stało się niemal hymnem, aktualnym także dziś: "Ni mom chęci do roboty/ Ani rano, ni wiecorem/ Hej, stanę na wirsycku/ Bedę dyrektorem/ Będę dyrektorem" - cytował Jacek Zieliński.

W sobotę na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu podczas koncertu koncercie „Festiwal! Festiwal! Złote Opolskie Przeboje” będą świętować swój wielki jubileusz - 55-lecia działalności artystycznej.

Po raz pierwszy w Opolu grupa pojawiła się w 1966 roku (na 4. festiwalu) i zajęła pierwsze miejsce w „Koncercie Młodości”.

W kolejnych latach Skaldowie święcili na opolskiej scenie liczne triumfy, zdobywając tam 3 nagrody główne i kilkanaście innych wyróżnień. Koncertowali m.in.: w Związku Radzieckim, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechosłowacji, nieustannie nagrywając kolejne płyty i wygrywając kolejne plebiscyty popularności.

Nagrody zdobyte przez Skaldów w Opolu

  • 1966 – I miejsce w Koncercie Młodości – IV KFPP w Opolu
  • 1967 – główna nagroda za piosenkę „Uciekaj, uciekaj” (muz. A. Zieliński, sł. L.A. Moczulski), nagroda dla Andrzeja Zielińskiego za aranżację piosenki „Po prostu jestem” (muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka) w wykonaniu Dany Lerskiej i Skaldów na V KFPP w Opolu
  • 1969 – główna nagroda za piosenkę „Medytacje wiejskiego listonosza” (muz. A. Zieliński, sł. L.A. Moczulski), ponadto nagroda dla Andrzeja Zielińskiego za aranżacje piosenek Skaldów na VII KFPP w Opolu
  • 1970 – nagroda dziennikarzy za piosenkę „W żółtych płomieniach liści” (muz. A. Zieliński, sł. A. Osiecka) na VIII KFPP w Opolu
  • 1971 – nagroda dla A. Zielińskiego za aranżację piosenki „Wszystkim zakochanym” (muz. A. Zieliński, sł. L.A. Moczulski) na IX KFPP w Opolu
  • 1973 – wyróżnienie za piosenkę „Na granicy dnia” (muz. A. Zieliński, sł. L.A. Moczulski) na XI KFPP w Opolu
  • 1975 – główna nagroda za piosenkę „Życzenia z całego serca” (muz. A. Zieliński, sł. A. Jastrzębiec-Kozłowski) na XIII KFPP w Opolu
  • 1976 – nagroda za piosenkę „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” (muz. A. Zieliński, sł. A. Osiecka) w wykonaniu Maryli Rodowicz i Skaldów na XIV KFPP w Opolu
  • 1980 – wyróżnienie za piosenkę „Twą jasną widzę twarz” (muz. A. Zieliński, sł. L.A. Moczulski) na XVIII KFPP w Opolu
  • 1990 – druga nagroda za piosenkę „Harmonia świata” (muz. J. Zieliński, sł. J. Zieliński) na XXVIII KFPP w Opolu
  • 2009 – Grand Prix dla Skaldów za całokształt twórczości artystycznej na 46. KFPP w Opolu
  • 2015 – nagroda specjalna TVP za całokształt twórczości z okazji 50-lecia zespołu na 52. KFPP w Opolu
od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska