Trawnik. Żeby wiosną znowu był zielony zabezpiecz go na zimę

GARDENA
Jeśli chcemy, aby nasza murawa dobrze zniosła zimę, należy ją przede wszystkim regularnie grabić z opadających liści i innych resztek.
Jeśli chcemy, aby nasza murawa dobrze zniosła zimę, należy ją przede wszystkim regularnie grabić z opadających liści i innych resztek. GARDENA
Im więcej starań włożymy w przygotowanie murawy do zimy, tym mniej pracy czeka nas podczas wiosennego odmładzania.

Wrzesień to czas, w którym należy już pomyśleć o tym, jak trawnik będzie się prezentował na wiosnę, gdy stopnieją śniegi. Przy niższej temperaturze trawa wolniej rośnie, ale nie zwalnia nas to z obowiązku jej koszenia. Robimy to tak długo, jak pozwala pogoda. Ostatni raz w drugiej połowie października.

Ostrza kosiarki należy ustawić tak, by kosiła trawę na wysokość ok. 5 cm. Pokos najlepiej zagrabić i zebrać, bo w przeciwnym razie zgnije. Chyba że używamy kosiarki samomielącej, która rozdrobni skoszoną trawę i rozsypie po trawniku, co jest sposobem na jego naturalne nawożenie.

W październiku silnie sfilcowane miejsca trawnika możemy dodatkowo zwertykulować. Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym cięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej.

Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku. Wrzesień to także idealna pora na przeprowadzenie aeracji trawnika, czyli napowietrzenia gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających. Jeśli kolor trawnika jest niejednolity, a na jego powierzchni robią się kałuże, to znaczy, że podłoże jest zbite i należy je spulchnić.

Na trawnikach intensywnie eksploatowanych aeracja jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonuje się ją aeratorami, o wielorakich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Pod wpływem aeracji masa korzeni traw wyraźnie się zwiększa, a darń trawnika wyrównuje się.

Systematyczna aeracja przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody, efektywniejszego działania nawozów, zwiększenia elastyczności trawnika oraz zwiększenia zdolności regeneracyjnych.

Na trawnikach ozdobnych przeprowadza się aerację powierzchniową - na głębokość około 3 cm, a na trawnikach intensywnie użytkowanych - aerację wgłębną - na głębokość co najmniej 8 cm.

Ważnym jesiennym zabiegiem jest także nawożenie trawnika, które pozwoli mu przetrwać zimę i zapewni ładny odrost trawy w następnym sezonie. Odporność murawy na minusowe temperatury zwiększy nawóz potasowy. W październiku, po ostatnim koszeniu, można też dodatkowo użyć kompostu, który poprawi strukturę gleby.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska