W ramach projektu EDUKO młodzi mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki poznają region

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
W ramach projektu EDUKO młodzi mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki poznają region
W ramach projektu EDUKO młodzi mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki poznają region
Nauczycielki Katarzyna Krawczyk, Regina Janczy i Monika Ledwolorz-Gierok ze szkoły podstawowej w Kup realizują projekt budowania opolskiej tożsamości wśród dzieci i młodzieży.

- Projekt zakłada poznanie województwa oraz przybliżenie wydarzeń i osób bezpośrednio związanych z obroną Opolszczyzny - mówi Katarzyna Krawczyk, koordynatorka projektu Ja mam, ja znam Opolskie. - Obejmuje cztery zakresy działań: zwiedzanie i gromadzenie materiałów o województwie, warsztaty twórcze oparte na zgromadzonych materiałach zakończone Happeningiem Opolskim, panel Dyskusyjny dotyczący wydarzeń sprzed 25 lat oraz konkurs piosenki festiwalowej.

Inicjatywa jest kierowana do mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, a jej celem jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych, zdobywanie nowych kompetencji i twórcze poznawanie regionu.

- W projekcie biorą udział przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup i z Czarnowąs, licealiści z Dobrzenia Wielkiego i seniorzy z Rezydencji Seniora Edessa w Dobrzeniu Wielkim - mówi Monika Ledwolorz-Gierok nauczycielka w ZSP w Kup i radna gminy Dobrzeń Wielki. - W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach, podczas których pracują plastycznie wykorzystując zgromadzoną na wcześniejszych etapach czyli podczas wycieczek wiedzę. Np. wykonują własnoręcznie z różnych materiałów symbole Opolszczyzny: herby, flagi, ilustracje, transparenty, kwiaty w barwach Opolszczyzny, a wszystko to będzie wykorzystane podczas hapeningu, którego celem będzie rekonstrukcja historyczna manifestacji w obronie województwa opolskiego z 1998 r. czyli sprzed 25 lat.

- Biorą w nim udział członkowie społeczności lokalnej w ramach integracji międzypokoleniowej - tłumaczy Katarzyna Krawczyk.- Chcemy w ten sposób wzmocnić relacje społeczności lokalnej ze szkołą, kształtować w uczniach postawę otwartości. W ramach działań projektowych dorośli, wśród których sa uczestnicy wydarzeń sprzed 25 lat, będą dzielić się z młodzieżą swoją wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami. Spotkanie ze świadkami wydarzeń historycznych pozwoli młodemu pokoleniu zrozumieć znaczenie ruchu obywatelskiego w walce o Małą Ojczyznę. Dodatkowo uczniowie uczą się szacunku dla osób starszych i liczymy, że docenią ich wkład w tworzenie lokalnej historii. Działacze lokalni i przedstawiciele władz uczestniczą i współdziałają z społecznością szkolną i lokalną co wzmacnia poczucie zaufania do szkoły. Chcemy pokazać, że szkoła otwarta jest na współprace międzypokoleniową i jest miejscem kulturotwórczym naszej miejscowości - tłumaczy Katarzyna Kowalska.

Podczas wcześniejszych etapów projektu „Ja mam, ja znam Opolskie” uczestnicy odbyli wycieczki do Pokoju, gdzie zwiedzili odbudowywany właśnie park i pozostałości po dawnej rezydencji magnackiej, zwiedzili też zamek piastowski w Niemodlinie oraz odbyli wycieczkę po Opolu.

Wśród innych były odwiedziny w domu seniora, spotkania z uczestnikami obrony województwa sprzed 25 lat oraz festiwal opolskiej piosenki.

- W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kup często realizujemy takie wieloaspektowe projekty, lubimy jak się coś dzieje, a nasz dyrektor nie hamuje naszych inicjatyw, ale wspiera je i inspiruje do kolejnych pomysłów - mówi Monika Ledwolorz-Gierok.

Projekt „Ja mam, ja znam Opolskie” zrealizowany został przy wsparciu Programu Edukacja Kulturowa Opolszczyzny EDUKO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska