Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała po raz pierwszy w Opolu "Rajd po strefie" dla opolskich uczniów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
"Rajd po strefie" zorganizowano w Opolu po raz pierwszy.
"Rajd po strefie" zorganizowano w Opolu po raz pierwszy. archiwum WSSE
Ponad 120 uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z Opola wzięło udział w „Rajdzie po strefie” zorganizowanym przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest-Park” w ramach działalności Klastra Edukacyjnego „Invest in Edu”.

Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą szkół technicznych, dowiedzieć się, które specjalizacje są najbardziej poszukiwane na rynku oraz zwiedzić zakłady działające w podstrefie Opole.

Gospodarzem opolskiej edycji "Rajdu po Strefie" był Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. W imprezie wzięli uczniowie II klas gimnazjum i VII klas szkół podstawowych, którzy zostali podzieleni na sześć grup.

W ramach rajdu rywalizowali oni o nagrodę główną, którą jest voucher na 2000zł, które zwycięska szkoła będzie mogła przeznaczyć na zakup nowego wyposażenia.

- Rajd jest niepowtarzalną okazją, aby poznać funkcjonowanie zakładów od kuchni, przekonać się, że dzisiejszy przemysł oparty jest na nowoczesnych technologiach, a zatrudnienie w międzynarodowych koncernach daje niepowtarzalną szansę na rozwój i osiągnięcie sukcesu. Jestem przekonany, że ta inicjatywa pozwoli wam ukierunkować własną ścieżkę edukacyjną i zawodową. To wszystko po to, żebyście zobaczyli, że zawody techniczne to bardzo dobra ścieżka kariery, a kiedyś, gdy będziecie decydować o swoim zawodzie, przypomnieli sobie, że byliście w fabrykach ogólnoświatowych potentatów – mówił wiceprezes zarządu WSSE Krzysztof Drynda.

Uczniowie z każdej grupy wzięli udział w dwóch warsztatach przygotowanych przez „elektryczniak”, dotyczących robotyki oraz budowy drukarek 3D, w których to dziedzinach szkoła ma ogromne osiągnięcia.

Kolejne dwa warsztaty przygotowała Politechnika Opolska – tym razem młodzi ludzie mogli zapoznać się z tym jak funkcjonuje samochód elektryczny, jaka jest przyszłość motoryzacji i jaką przewagę ma taki napęd nad tradycyjnym silnikiem, oraz zobaczyli, jak wyglądają drony używane do filmowania oraz prowadzenia różnorodnych badań.

- Wszystko to po to, by zaciekawić uczniów kierunkami technicznymi i pokazać im, że demonizowane przez lata szkoły zawodowe (a obecnie branżowe) oraz technika mogą być bardzo dobrym wyborem i stanowić gwarancję późniejszego zatrudnienia, zaś dla najbardziej ambitnych otworem stoi Politechnika Opolska - napisano w komunikacie.

Ostatni z warsztatów prowadzony był przez przedstawicieli WSSE. W trakcie tych zajęć uczniowie dowiadywali się, po co stworzono Specjalne Strefy Ekonomiczne, jakie są ich zadania oraz na czym polega wspieranie inwestorów, a także jakich zawodów poszukują obecnie pracodawcy.

Uczniowie mieli też okazję zwiedzić zakłady produkcyjne: Polaris, GSS oraz Blue Soft STC. W ten sposób gimnazjaliści mogli przekonać się, jakich pracowników będą potrzebować firmy w najbliższych latach, co może ułatwić im wybór ścieżki kariery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska