Jak Opole może wyglądać w przyszłości?

Michał Wandrasz
Zwycięska koncepcja przewiduje  m.in. budowę przed teatrem amfiteatru, a z placu Jana Pawła II uczynienie miejsca odpoczynku.
Zwycięska koncepcja przewiduje m.in. budowę przed teatrem amfiteatru, a z placu Jana Pawła II uczynienie miejsca odpoczynku.
Śródmieście miasta bez obskurnych bud targowych i niewykorzystanych przestrzeni - to zwycięska wizja architekta z Gliwic.

Ławki w kształcie pięciolinii i klawiatury fortepianu, grające latarnie, z których płyną melodie z opolskich festiwali, i kosze na śmieci w kształcie kolumny głośnikowej - to tylko mały fragment tego, jak gliwicki architekt Michał Stangel wyobraża sobie w przyszłości teren obok opolskiego Teatru im. Kochanowskiego.

Stangel jest zwycięzcą zakończonego konkursu urbanistyczno-architektonicznego dotyczącego śródmieścia Opola. Zorganizował go opolski ratusz. Na konkurs, w którym nie wystartowała żadna opolska pracownia, napłynęły cztery prace. Jedna została odrzucona jako nie spełniająca wszystkich wymogów. Drugie miejsce zajął projekt Eduarda Langnera z Walzbachtal (Niemcy), a trzecie - wrocławski zespół pod kierunkiem Dariusza Jednoroga.

Projekt Michała Stangela zakłada między innymi wybudowanie na wschodniej i zachodniej pierzei placu Jana Pawła II budynków z lokalami gastronomicznymi. W centralnej części placu przed teatrem miałby powstać amfiteatr, gdzie mogłyby się odbywać przedstawienia plenerowe. Trawnik miałby być pofalowany, a w zagłębieniach terenu umieszczono by ławki.
Puste obecnie kwartały śródmieścia mają być, według tej wizji, wypełnione nowymi budynkami o wysokości 5 - 6 kondygnacji.

Problem parkowania w centrum miałyby rozwiązać wielopoziomowe parkingi podziemne. Poza tym projektant chce, by w rejonie ulic Kościuszki, Reymonta, Dubois i Ozimskiej powstał pasaż handlowo-usługowo-gastronomiczny.

- Takiego miejsca bardzo nam dzisiaj w centrum brakuje - mówi prezydent. - Ten zwycięski projekt nie jest zupełną futurystyką, bo już dzisiaj mamy chętnego inwestora na wybudowanie na rogu ulic Dubois i 1 Maja hotelu, a taki obiekt wpisuje się w koncepcję zwycięskiej pracy.

Sąd konkursowy oprócz oceny nadesłanych prac zwrócił też uwagę m.in. na problem budynku urzędu skarbowego przy ulicy Ozimskiej, który - głównie za sprawą swej wysokości - bardzo psuje panoramę tej części miasta.

- Budynek urzędu skarbowego rzeczywiście jest za wysoki i warto zastanowić się nad jego obniżeniem. Dzisiejsze technologie budowlane dają już takie możliwości - dodał Ryszard Zembaczyński.

Pomysły zaczerpnięte z wszystkich konkursowych prac będą wykorzystywane przy tworzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Na razie wszystkie trzy projekty można będzie oglądać w holu ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska