Łatwe zakupy w Londynie

  Łatwe zakupy w Londynie

  Iwona Kłopocka iklopocka@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Jerzy Nowosielski i Magdalena Gąsior, maturzyści z opolskiego III LO, jako ostatni oddali swoje prace z angielskiego. Po ich minach można sądzić, że

  Jerzy Nowosielski i Magdalena Gąsior, maturzyści z opolskiego III LO, jako ostatni oddali swoje prace z angielskiego. Po ich minach można sądzić, że napisali ją dobrze.

  Licealiści zdający wczoraj egzamin z języka angielskiego byli zadowoleni. - Cool, okay, spoko - mówili pytani o wrażenia.
  Jerzy Nowosielski i Magdalena Gąsior, maturzyści z opolskiego III LO, jako ostatni oddali swoje prace z angielskiego. Po ich minach można sądzić, że

  Jerzy Nowosielski i Magdalena Gąsior, maturzyści z opolskiego III LO, jako ostatni oddali swoje prace z angielskiego. Po ich minach można sądzić, że napisali ją dobrze.

  Pisemny angielski to największe - po egzaminie z polskiego - maturalne przedsięwzięcie. W całym kraju przystąpiło do niego ponad 77 procent uczniów. Podobnie było na Opolszczyźnie, gdzie zdawało go 6128 maturzystów.

  Nowa matura kładzie nacisk na sprawdzenie praktycznej znajomości języka obcego. W części podstawowej - obowiązkowej - trwającej dwie godziny, uczniowie najpierw musieli odpowiedzieć na pytania do wysłuchanych z płyty CD dwóch nagrań - o zakupach w Londynie i prognozy pogody.
  W podobny sposób było sprawdzane rozumienie tekstu czytanego. Wszystkie pytania miały charakter zamknięty. Zdający nie musieli wpisywać własnych wypowiedzi, a jedynie zakreślać prawidłowe. Na koniec uczniowie musieli sformułować dwie krótkie wypowiedzi pisemne. Były to teksty użytkowe - wiadomość dla kolegi i list w sprawie przyjęcia na studia.
  Po przerwie chętni przystąpili do trzygodzinnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, który m.in. sprawdzał umiejętności gramatyczne oraz wymagał napisania dłuższych wypracowań. Uczniowie mieli do wyboru jeden z trzech tematów - o korzyściach i zagrożeniach, wynikających ze stosowania w domu nowych technologii, recenzję filmową lub opis postaci literackiej, która mogłaby być ich przyjacielem.

  Na grudniowej próbnej maturze egzamin z angielskiego wypadł najlepiej ze wszystkich, a uczniowie osiągali bardzo wysokie wyniki, w granicach 85-90 proc. punktów. Sądząc z wypowiedzi opolskich maturzystów, teraz może być podobnie.
  - Było jeszcze łatwiej niż na próbie - cieszyli się pytani przez nas licealiści.
  W poniedziałek rozpoczną się egzaminy z przedmiotów wybranych. Na pierwszy ogień pójdą zdający matematykę. Egzaminy pisemne potrwają do końca maja.
  Sonda
  Mówią uczniowie opolskiego III LO:
  Michał Ludewicz:
  - Bardzo mi się podobały tematy wypracowań na poziomie rozszerzonym. Były bardzo przystępne i pozwalały się wypisać, nawet jak ktoś miał opanowany zaledwie podstawowy zasób słownictwa. Trudności mogła sprawić część gramatyczna.
  Agata Czuczwara:
  - Do ostatniej chwili nie byłam zdecydowana, czy zdawać poziom rozszerzony, ale ten pierwszy dobrze mi poszedł i uznałam, że warto zaryzykować. Nie żałuję i liczę na dużą liczbę punktów, które pomogą mi w staraniach na studia.
  Piotr Rola:
  - Egzamin nie był trudny, zwłaszcza część podstawowa. Nieco kłopotów mogły sprawić słuchanki, bo lektorka miała specyficzny akcent, ale przecież właśnie o to chodzi, by umieć zrozumieć Anglika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo