Wielka powódź w lipcu 1903. Czy szkody były większe niż w 1997 roku?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Powódź w 1903 roku w Brzegu
Powódź w 1903 roku w Brzegu internet
W pierwszych dniach lipca 1903 roku tereny dzisiejszej Opolszczyzny dotknęła wielka powódź, której skutki być może nawet przekroczyły powódź z 1997 roku.

Specyficzny układ frontów pogodowych spowodował, że już od początku lipca 1903 roku mocno padało w górskim dorzeczu Odry i Nysy, zarówno w Sudetach jak i w Beskidach. Na dodatek wiosna była też deszczowa i poziom wód gruntowych był wysoki. Ziemia nie przyjmowała spadającej z nieba wody, wszystko szybko spływało w dół.

9 i 10 lipca doszło do fali opadów nawalnych, wyjątkowo intensywnych w części Jeseników obejmujących dorzecze Białej Głuchołaskiej, Osobłogi i Opawicy. W niektórych miejscowościach powyżej Jesenika spadło w ciągu 2 dni 300 litrów wody na każdy metr kwadratowy terenu.

W Głuchołazach na Rynku poziom wody sięgnął wysokości 2 metrów (wyżej niż w 1997 roku). Rzeka Biała zerwała wszystkie mosty, uszkodziła domy (np. kamienicę przy dzisiejszej ul. Opolskiej). Miejscowe kroniki zapisały, że 12 lipca wzburzoną rzeka popłynęło kilkadziesiąt tysięcy czerwonych tureckich fezów.

Woda zalała fabrykę i magazyny w Mikulowicach (wtedy Austro – Węgry), gdzie prowadzono produkcję fezów do Turcji. Zapamiętano także historię ogniomistrza Modlicha, który z wysokiego brzegu rzeki wyciągał bosakiem płynący żywy inwentarz aż sam osunął się do wody. Zdołał się jednak wdrapać na stojące w nurcie drzewo, na którym przesiedział 12 godzin, zanim zdjęli go koledzy z łodzi.

Nieco niżej, we wsi Nowy Świętów rzeka podmyła i zawaliła 8 domów. W Nysie zalany był Rynek.

Trupy płynęły z wodą

Potężna fala powodziowa popłynęła także Złotym Potokiem. W Jarnołtówku zawaliła się większa część kościoła (resztę dwa miesiące później wysadzili w powietrze saperzy).

Na cmentarzu woda wypłukała i poniosła w dół kilkadziesiąt ludzkich zwłok. Podmyła przęsła mostu kolejowego w Pokrzywnej, który osunął się w dół i zaczął spiętrzać wodę w wąskiej dolinie. Leżące wyżej budynki młyna zalało po dach. W końcu jednak zapora pękła i powódź zalała wioski Moszczanka i Łąka Prudnicka.

W Moszczance powódź całkowicie zniszczyła 32 domy, pozbawiając dachu prawie 200 ludzi. W dolnej części Łąki Prudnickiej powstało wielkie rozlewisko, wojsko musiało ewakuować ludzi czekających na dachach na pomoc.

Zginął tam 9-letni chłopiec. Jedna osoba zginęła także w Prudniku, gdzie woda zalała zakłady włókiennicze Frankla i zawaliła kilka domów na osiedlu Tabory.

Duża fala powodziowa popłynęła Osobłogą. W Racławicach Śląskich zawalił się kamienny most kolejowy, a leżące niżej domy zostały zalane aż po dachy. Rzeka przerwała wały koło Głogówka i zalała niżej leżącą wioskę Kierpień. Ludzie wraz ze zwierzętami czekali na pomoc w na strychach i dachach. Podobnie było w Łowkowicach.

Fala powodziowa na Odrze w Kędzierzynie przekroczyła 13 lipca poziom 8 metrów. W dolinie Odry od Chałupek do Koźla zalanych zostało 160 kilometrów kwadratowych ziem uprawnych, w rejonie Koźla rozlewiska miały 6 kilometrów szerokości.

W sierpniu 1903 roku zalane tereny odwiedziła cesarzowa Wiktoria, obiecując rządową pomoc dla poszkodowanych. Dzięki temu wsparciu między innymi wybudowano wały powodziowe w Głuchołazach, zbudowano nowy most.

W Jarnołtówku powstała także kamienna tama na Złotym Potoku. W zalanym Wrocławiu podjęto wtedy decyzję o budowie węzła wodnego, który istnieje do dzisiaj.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska