Wójt Dobrzenia Wielkiego: jestem dumny z naszej gminy!

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wójt Dobrzenia Wielkiego Piotr Szlapa
Wójt Dobrzenia Wielkiego Piotr Szlapa Sławomir Mielnik
Rozmowa z Piotrem Szlapą, wójtem gminy Dobrzeń Wielki.

Czy Dobrzeń Wielki jest gminą, w której dobrze żyje się mieszkańcom?
- To pytanie warto zadać mieszkańcom. Ze swojej strony mogę zapewnić, że jako samorząd robimy wszystko, żeby mieszkańcom żyło się dobrze, mimo wielu problemów, które dotykają także innych samorządów. Nieustająco prowadzimy inwestycje z udziałem środków zewnętrznych. Od początku kadencji nasz zespół pozyskał ponad 23 miliony złotych na remonty dróg, budynków użyteczności publicznej, infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, projekty dotyczące szeroko pojętej opieki społecznej, IT, edukacji. Posiadamy także plany zagospodarowania przestrzennego, na dużym obszarze gminy, dzięki którym skraca się czas oczekiwania na pozwolenie budowlane. Znakomita sieć placówek edukacyjnych, z jednym z najstarszych liceów wiejskich w Polsce, atrakcyjne tereny sportowe i rekreacyjne, interesująca oferta spędzania czasu wolnego sprzyjają osiedlaniu się nowych mieszkańców. Ostatnio obserwujemy wzrost tej liczby. Jest to dowód na to, że nasze wysiłki mają sens. Wpływ na poziom życia ma także wzajemna komunikacja, wsłuchiwanie się w problemy mieszkańców i reakcja na ich potrzeby. Dobra współpraca z radnymi, radami sołeckimi, stowarzyszeniami i instytucjami przynosi wymierne efekty.

Które inwestycje Pana zdaniem najbardziej przyczyniły się do poprawy jakości życia w gminie?
- Bardzo ważne są inwestycje drogowe, które przekładają się na poprawę bezpieczeństwa. Cały czas inwestujemy środki w te zadania, pozyskujemy dotacje i partnerów do ich realizacji. Remontujemy drogi gminne. Współpracujemy także przy remontach dróg wojewódzkich. Najpilniejszej interwencji wymaga droga wojewódzka nr 457 w Chróścicach przy wjeździe do miejscowości. Cały czas rozmawiamy na ten temat z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Naszym celem jest także dokończenie budowy obwodnicy na trasie namysłowskiej. Dbamy o poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych we wszystkich miejscowościach należących do gminy Dobrzeń Wielki. W ostatnich latach wyremontowaliśmy Gminny Ośrodek Kultury i teren rekreacyjny przy kąpielisku „Balaton. Zbudowaliśmy przystań kajakową w Dobrzeniu Małym. Niedługo podobny obiekt powstanie w Dobrzeniu Wielkim. Inwestujemy w utrzymanie istniejącej już infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Ostatnio oddaliśmy do użytku nową ścieżkę rowerową wraz z oświetleniem, na trasie z Dobrzenia Wielkiego do Kup.

Nowy wygląd zyskuje urząd gminy, który przechodzi właśnie termomodernizację. W Chróścicach rozpoczęły się prace przy przekształceniu budynku mieszkalnego na potrzeby Centrum Opiekuńczego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Utworzenie takiego ośrodka jest odpowiedzią na problem starzejącego się społeczeństwa, który dotyka także naszych mieszkańców. Ten projekt jest finansowany w całości ze środków zewnętrznych. Planujemy także budowę stołówki gminnej, która dostarczy posiłki do wszystkich placówek oświatowych na terenie gminy i będzie dostępna dla mieszkańców.

Dlaczego ludzie chcą budować swoje domy właśnie w gminie Dobrzeń Wielki?
- Z powodów, o których już wspomniałem wcześniej, m. in. dlatego, że pozwolenie na budowę uzyskuje się u nas szybko, a tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową są uzbrojone. Decyzję o zamieszkaniu w naszej gminie są podejmowane także ze względu na wyskoki poziom nauczania w szkołach, znakomitą opiekę przedszkolną i ciekawą ofertę kulturalną, rekreacyjną i sportową. Bliskość stolicy regionu też ma swoje plusy.

A z jakimi bolączkami musi zmagać się gmina?
- Problemy z jakimi się borykamy dotyczą chyba wszystkich samorządów w Polsce. Planowanie kolejnych budżetów przy niestabilnej gospodarce i ciągle zmieniających się przepisach prawa jest dużym wyzwaniem. Wzrost kosztów utrzymania infrastruktury, cen energii, materiałów budowlanych wpływa znacząco na budżet. Bez dodatkowych środków z Krajowego Planu Odbudowy pochodzących z Unii Europejskiej i rozsądnych regulacji prawnych będziemy na straconej pozycji. Kolejną ważną sprawą jest także kwestia dostarczania ciepła i energii do naszych gospodarstw domowych, gospodarka odpadami, poprawa jakości powietrza i system retencji oraz opadania wód gruntowych w związku z obecnością Elektrowni Opole w pobliżu. Martwi mnie także coraz bardziej ograniczony dostęp mieszkańców do służby zdrowia. Pomimo wielu wysiłków, z naszej strony, nie udało się do tej pory zatrudnić lekarza w chróścickiej przychodni. Jedną z większych bolączek naszej gminy jest także brak miejsc przeznaczonych pod inwestycje. Tereny inwestycje, które posiadaliśmy i w które inwestowaliśmy, zostały nam odebrane, po podziale gminy w 2017 roku. Ta sytuacja wpływa niestety niekorzystnie na rozwój i perspektywę finansową gminy.

Jakie cele stawia Pan przed sobą w najbliższym roku?
- Najważniejszym celem i wyzwaniem jest teraz przygotowanie zrównoważonego budżetu na rok 2023, który zapewni stabilność funkcjonowania gminy, w tym oświaty, utrzymanie istniejącej infrastruktury, zapewni opiekę społeczną na odpowiednim poziomie i realizację planowanych inwestycji, a także wsparcie projektów sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych stanowiących o naszym potencjale. Zależy mi także na zapewnieniu przesyłu ciepła do gospodarstw domowych i instytucji publicznych, w związku ze zmianą operatora sieci ciepłowniczej. Przygotowujemy również bardzo ważny dokument jakim jest Strategia Rozwoju Gminy do roku 2030. W pracach nad strategią uczestniczy wiele osób zaangażowanych w życie społeczne i gospodarcze naszej społeczności. Mieszkańcy również będą pytani o zdanie podczas konsultacji społecznych. Nieustająco stawiamy sobie za cel dobrą komunikację z mieszkańcami i współpracę z instytucjami, których wsparcie daje nam poczucie bezpieczeństwa i podnosi komfort życia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska