Wszystko o rencie rodzinnej

(jotel)
fot. sxc
fot. sxc
Na pytania odpowiada Iwona Baranowska, ekspert z wydziału obsługi klientów i korespondencji ZUS w Opolu.

Mieszkanka Skorogoszczy: Po śmierci mojej córki i zięcia przyjęliśmy wnuka na wychowanie. W zeszłym miesiącu zmarł mój mąż. Czy wnuczek może ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym dziadku?

Zobacz: Gdy nie chcą cię po urlopie wychowawczym

Tak, ale oprócz ogólnych zasad, które go dotyczą, musi spełnić jeszcze dodatkowe warunki.

Przede wszystkim renta przysługuje do ukończenia 16 lat, a jeżeli dziecko ukończyło 16 lat - do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat (przy czym jeśli osiągnęło ten wiek na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do ukończenia tego roku studiów).

Renta może też przysługiwać bez względu na wiek, jeżeli dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25 lat.

Ponadto w przypadku dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie, przyznanie świadczenia warunkuje przyjęcie na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, emeryta lub rencisty (chyba że śmierć była następstwem wypadku) oraz brak prawa do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach.

Michalina K.: Po śmierci mojego byłego męża prawo do renty rodzinnej zostało przyznane mnie oraz jego drugiej żonie i ich dziecku. Po paru miesiącach zrzekłam się tego świadczenia na ich korzyść. Teraz jednak znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej i chciałabym znowu otrzymywać część należnej mi renty. Czy ZUS może wznowić mi wypłatę?

Jeśli na Pani wniosek została Pani wyłączona z kręgu osób uprawnionych, to wniosek ten stał się okolicznością powodującą ustanie prawa do renty i ponowne ustalenie jej wysokości dla pozostałych osób uprawnionych do renty - od miesiąca, od którego została wstrzymana wypłata Pani renty.

Osobie wyłączonej z kręgu uprawnionych do renty rodzinnej ponowne ustalenie prawa do tej samej renty jest możliwe wyłącznie na jej wniosek i po ponownym zbadaniu jej uprawnień.

Ustalenie ponowne prawa i wysokości do tej renty rodzinnej następuje od miesiąca zgłoszenia wniosku, odpowiednio do liczby osób uprawnionych do renty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska