EMKA Oil - Rewolucyjna inicjatywa recyklingu UCO zmienia polskie zwyczaje i chroni środowisko

Materiał promocyjny EMKA

Segregacja papieru, szkła czy innych tworzyw sztucznych i poddawanie ich recyklingowi stały się niezaprzeczalnie powszechną praktyką, przynoszącą szereg korzyści dla ochrony środowiska i zahamowania globalnego ocieplenia. Jednakże, aby osiągnąć jeszcze bardziej zdecydowane rezultaty i zminimalizować ślad węglowy, konieczne jest rozważenie zaawansowanych form recyklingu. UCO (Used Cooking Oil) to odpad w postaci przepracowanego, pozostałego po smażeniu oleju spożywczego. Najczęściej bagatelizowany i wylewany do zlewów w polskich lokalach gastronomicznych i domowych kuchniach, na zachodzie już od lat jest traktowany z należytą odpowiedzialnością i rozumieniem konieczności jego recyklingu.

„EMKA Oil to nowa gałąź firmy EMKA, która wyznacza kierunek dla przyszłości, integrując rozwój, innowacyjność i najnowocześniejsze technologie z troską o środowisko.
Poprzez pionierskie podejście, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz priorytetowe nastawienie na recykling, EMKA Oil ma na celu zmienić percepcję społeczeństwa wobec zużytego oleju roślinnego. Dążymy do tworzenia pozytywnego i długotrwałego wpływu na nasze środowisko naturalne, kształtując tym samym lepszą przyszłość dla naszej planety.”

Małgorzata Rdest
Wiceprezes Firmy

Ruszyła wielka akcja proekologiczna

Pilotażowa akcja ”Olej zdasz, drzewko masz!” właśnie wystartowała w Opolu. Aż 26 przedszkoli i 9 spółdzielni zaangażowało się w zbiórkę UCO celem poddania recyklingowi i walkę o naszą planetę. W zamian za oddany zużyty olej placówki będą otrzymywać sadzonki drzewek.

Wierzymy, że każde drzewko zasadzone w ramach akcji stanowi symboliczny krok ku przyszłości, w której ekologia jest integralną częścią naszego życia codziennego. Poprzez zbieranie i recykling UCO oraz edukację społeczną, dążymy do stworzenia świadomej i zaangażowanej społeczności, gotowej podjąć wyzwania związane z ochroną naszej planety. Przekształcamy nasze zaangażowanie w konkretne działania, aby każdy Polak mógł być częścią tej rewolucyjnej inicjatywy proekologicznej.

Organizatorem akcji jest Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opole, natomiast operatorem – firma EMKA Oil.

Niebezpieczeństwo dla ekosystemu i wydatki na naprawy infrastruktury

Wylewanie UCO do kanalizacji prowadzi do zanieczyszczenia wód powierzchniowych. Zużyty olej i tłuszcz osadzają się na powierzchni rzek, jezior i mórz, co uniemożliwia prawidłowe natlenienie wody. W rezultacie zostają zakłócane procesy rozkładu materii organicznej przeprowadzane przez bakterie i przemiany chemiczne oraz występuje niedobór tlenu potrzebnego do oddychania roślin i zwierząt. Co więcej, powłoka oleju na powierzchni wody uniemożliwia przepuszczanie promieni słonecznych, niezbędnych do przeprowadzania fotosyntezy przez np. glony. W konsekwencji obumiera zarówno flora wodna, jak i fauna. Nieprawidłowa utylizacja UCO wpływa równie negatywnie na ziemię. Podobnie dochodzi do niedotlenienia gleby, ale także zaburzenia swobodnego obiegu wody.

UCO jest trudne do oczyszczenia w tradycyjnych oczyszczalniach ścieków. Tłuszcz tworzy warstwę, która może osadzać się na powierzchni wody, utrudniając skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. To zatem może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania oczyszczalni i obniżenia jakości wody, którą otrzymują społeczności lokalne.

Jeśli względy ekologiczne nie są decydującym elementem skłaniającym przedsiębiorstwo lub samodzielne gospodarstwo domowe do włączenia się do zbiórki zużytego oleju, będą nim problemy gospodarcze i obciążenie finansowe. UCO jest tłusty i lepki, co sprawia, że może przyczepiać się do wewnętrznych ścian rur kanalizacyjnych. Wylewanie dużych ilości oleju do kanalizacji może prowadzić do blokowania przepływu ścieków, powodując awarie i konieczność kosztownych napraw infrastruktury kanalizacyjnej.

Na czym polega recykling UCO?

Podczas procesu smażenia w oleju dochodzi do wystąpienia bardzo wielu reakcji chemicznych. Powstają wolne kwasy tłuszczowe, nienasycone pochodne kwasów tłuszczowych ulegają natomiast utlenieniu. Dodatkowo w trakcie smażenia do oleju przenikają białka, węglowodany czy też tłuszcze, które pochodzą z przyrządzanych produktów spożywczych. W efekcie konieczne jest odfiltrowanie z oleju wszystkich niepotrzebnych substancji i pozostałości po smażeniu, by otrzymać czysty produkt, który będzie można w dalszej kolejności wykorzystać.

Wbrew pozorom, istnieje szereg rozmaitych zastosowań dla zużytego oleju spożywczego, uznawanego za odpad. Mając na uwadze wysoką zawartość trójglicerydów w przetworzonym tłuszczu, wykorzystuje się go bardzo często jako biokomponent w procesie produkcji eko diesla lub innych eko paliw. To jednak nie jedyna możliwość – oczyszczony, przetworzony olej może być także zastosowany w piecach olejowych jako swoiste paliwo, zapewniając energię cieplną. Ponadto w przemyśle chemicznym tego rodzaju oczyszczone już odpady znajdują dodatkowe zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Wówczas oczyszczony olej poddaje się dalszej obróbce wraz z innymi substancjami.

EMKA Oil, poprzez swoją inicjatywę recyklingu UCO, dąży do zmiany polskich nawyków dotyczących zużytego oleju i dorównaniu kroku państwom zachodnim. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko podmioty z branży gastronomicznej, ustawowo zobowiązane do prawidłowej utylizacji przepracowanego oleju spożywczego. Akcja „Olej zdasz, drzewko masz!” tworzy możliwość zaangażowania się w zbiórkę UCO również gospodarstwom domowym, które są gotowe zawalczyć o naszą planetę. EMKA Oil to nie tylko lokalna inicjatywa, czy świadczenie usług recyklingu zużytego oleju roślinnego w całym kraju – to skok w kierunku globalnej harmonii środowiskowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska