Ponad 130 tysięcy od Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie dla lokalnych organizacji i instytucji. Zobaczcie, na co je przeznaczono

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
OSP Odrowąż.
OSP Odrowąż. Archiwum Góradży
8 lokalnych stowarzyszeń, 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, domy opieki społecznej, przychodnie i ośrodki zdrowia w regionach, gdzie firma prowadzi działalność, skorzystały z pieniędzy fundacji.

Tegoroczny budżet pomocowy Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie przeznaczyła na prewencję i walkę z pandemią COVID-19.

Od 9 kwietnia do 26 maja br. przyznała 31 dotacji na działania i inicjatywy dotyczące poprawy bezpieczeństwa i przeciwdziałania pandemii. Ich łączna wartość wyniosła ponad 130 tys. złotych.

Pomoc fundacji Górażdże kierowana była głównie do społeczności lokalnych z miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże.

Wśród 31 podmiotów, które skorzystały z Programu Fundacji wspierającego walkę z pandemią COVID-19 znalazło się aż 8 lokalnych stowarzyszeń, 11 lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, domy opieki społecznej, przychodnie i ośrodki zdrowia.

Wszystkie te instytucje działają w miejscowościach sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże, głównie na terenie województwa opolskiego.

Pomoc lokalnym stowarzyszeniom

  • Stowarzyszenie Górażdże "Skalna Wieś" dzięki dotacji Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie zakupiło dla mieszkańców miejscowości Górażdże maseczki wielokrotnego użytku, rękawiczki oraz płyny i żele do dezynfekcji rąk. Cześć dofinansowania przeznaczono na zakup środków ochrony indywidualnej dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Górażdżach, miejscowego przedszkola oraz kościoła.
  • Stowarzyszenie „Wykuwamy Przyszłość” działające w Sołectwie Chorula otrzymało pieniądze na zakup środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawiczki) i środków dezynfekujących. Zakupione materiały zostały podzielone na paczki i przekazane każdej rodzinie w miejscowości Chorula.
  • Stowarzyszenie „Ziemia Malińska” przygotowało i rozprowadzało wśród mieszkańców sołectwa Malnia "pakiety ochronne” tj. maseczki, rękawiczki i żele antybakteryjne.

Placówki służby zdrowia i domy opieki społecznej
Dotacje trafiły też do przychodni i ośrodków zdrowia m.in. na terenie gminy Gogolin, Kuźnia Raciborska i Lwówek Śląski. Zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej i płynów dezynfekcyjnych.

  • Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych kupiło sprzęt do kompresacji klatki piersiowej, który będzie wykorzystywany głównie przez służby ratownicze powiatu nyskiego; w znaczący sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa personelu medycznego i jakości prowadzonej resuscytacji.
  • Stowarzyszenie Literatury i Sztuki „Vademecum” z miejscowości Rakowice, położonej w sąsiedztwie kopalni Górażdży KSM Rakowice kupiło kardiomonitor, który został przekazany do Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim.

Z programu skorzystało także pięć domów opieki społecznej, wśród nich Dom Spokojnej Starości "Św. Barbara" w Kamionku i Opolskie Hospicjum „Betania”. Dotacje zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego (koncentratory tlenowe, ozonatory, jonizatory), a także zakup środków dezynfekujących i środków ochrony indywidualnej. Ze wsparcia skorzystały też dwa ośrodki pomocy społecznej w Krapkowicach, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Barka w Strzelcach Opolskich, jak również Dom Dziecka w Skorogoszczy.

Dotacje dla lokalnych jednostek OSP
Dofinansowanie otrzymało 11 lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które zaangażowały się w lokalne inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i przeciwdziałania pandemii w miejscowościach sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże:

  • OSP Odrowąż,
  • OSP Gogolin,
  • OSP Górażdże,
  • OSP Rogów Opolski,
  • OSP Złotniki,
  • OSP Jemielnica,
  • OSP Bielice,
  • OSP Wójcice,
  • OSP Dziergowice,
  • OSP Budziska
  • OSP Parzniewice (pow. Piotrków Trybunalski).

Np. OSP w Odrowążu kupiła wyposażenie pomocne do przygotowania miejsc kwarantanny, m.in. śpiwory, łóżka polowe, najaśnicę akumulatorową, nagrzewnicę olejową oraz czujniki tlenku węgla.

Inne jednostki OSP wsparcie finansowe fundacji przeznaczyły głównie na zakup sprzętu do odkażania obiektów (spalinowe opryskiwacze do odkażania obiektów i wyposażenia), zakup medycznego sprzętu pomiarowego (termometry bezdotykowe, pulsoksymetry) oraz zakup środków ochrony indywidualnej typu kombinezony, maski, gogle, przyłbice, rękawice oraz środki dezynfekcyjne.

Placówki kultury Beneficjentem programu fundacji został również Strzelecki Ośrodek Kultury, który otrzymał dofinansowanie na działania mające na celu zapewnienie bezpiecznych warunków wznowienia działalności i prowadzenia zajęć warsztatowych.

Pieniądze przeznaczono na zakup mobilnych przegród ochronnych z plexi, które pozwolą na organizację zajęć warsztatowych SOK, miejskiej bibliotece i kilkunastu świetlicach wiejskich na terenie gminy Strzelce Opolskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska