Profesor Konrad Jażdżewski podarował swoją kamienicę na muzeum

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Archiwalne zdjęcia z otwarcia Muzeum w Praszce
Archiwalne zdjęcia z otwarcia Muzeum w Praszce Muzeum w Praszce
Muzeum w Praszce świętuje 35-lecie istnienia. Mieści się w kamienicy w rynku, którą podarował miastu profesor Konrad Jażdżewski, honorowy obywatel Praszki.

Prof. Konrad Jażdżewski (1908-1985) to znany polski archeolog, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

- Był związany z naszym miastem, ponieważ poprzez swoją matkę, Cecylię z Łuckich, spokrewniony był ze starą i zamożną rodziną Łuckich z Praszki - mówi dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce.

To właśnie profesor Konrad Jażdżewski był inicjatorem otwarcia muzeum w Praszce. Podarował na ten cel miastu kamienicę przy placu Grunwaldzkim 15. Budynek odziedziczył po rodzinie Łuckich.

28 czerwca 1976 roku na spotkaniu w urzędzie miasta w Praszce powołano do życia Komitet Organizacyjny Utworzenia Muzeum, w którego skład weszli Franciszek Łucki, Kazimierz Belka, Bogumiła Latusek i prof. Konrad Jażdżewski jako honorowy przewodniczący. Plany utworzenia muzeum zaakceptowało Ministerstwo Kultury i Sztuki.

W latach 1977-80 trwały prace nad adaptacją kamienicy na muzeum, a także pozyskiwanie eksponatów muzealnych.

- Najpierw musieliśmy wykwaterować 5 rodzin z kamienicy, później zaadaptować budynek, zebrać eksponaty, trwało to prawie trzy lata - wspomina Henryk E. Łoś, pierwszy dyrektor muzeum.

Muzeum otwarto uroczyście 8 maja 1980 roku. Uruchomiono pięć działów: historyczny, etnograficzny, archeologiczny, sztuki, techniki i przyrody.

Fundator siedziby muzeum został uhonorowany stałą wystawą "Profesor dr hab. Konrad Jażdżewski", którą nadal można oglądać.
Muzeum, które powstało w 1980 roku, nie było pierwszą instytucją muzealną w Praszce.

Już w 1925 roku praszkowskie koło Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych złożyło wniosek do rady miejskiej o utworzenie muzeum. Radni zaakceptowali ten pomysł i urządzono je przy bibliotece miejskiej.

- W zbiorach muzealnych znajdowały się wówczas m.in. zabytki archeologiczne znalezione na cmentarzysku kultury łużyckiej mieszczącym się na tzw. wzgórzu Bugaj, pistolet z powstania styczniowego, dokumenty praszkowskiej Polskiej Organizacji Wojskowej z czasów I wojny światowej, a także z czasów plebiscytu i powstań śląskich - mówi dr. Zbigniew Szczerbik. - Po wybuchu II wojny światowej pod okupacją niemiecką eksponaty te zaginęły.

Od początku tego roku dyrektorem Muzeum w Praszce jest dr Zbigniew Szczerbik. Jego poprzednikami na tym stanowisku byli Henryk E. Łoś, Andrzej Siwik i Irena Szczepańska.


Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z folderu "Skarby muzealnych magazynów. Jubileusz 35-lecia Muzeum w Praszce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska