Niemcy nie zapomną

  Niemcy nie zapomną

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Z dr. Matthiasem KNEIPEM, niemieckim dziennikarzem i publicystą, współpracownikiem Instytutu Polskiego w Darmstadt, rozmawia Krzysztof ZYZIK
  Niemcy nie zapomną
  - Kanclerz Schröder mówił przedwczoraj w Berlinie o wstydzie, który towarzyszy mu w związku z rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. Czy ten wstyd podziela niemieckie społeczeństwo?
  - Naturalnie, że tak. Jeśli ktoś może dziś odnieść inne wrażenie, to jest to jedynie efektem choroby, jaka toczy media, które mają skłonność do szukania sensacji. Problem polega na tym, że ci Niemcy, którzy się wstydzą za Auschwitz, nie krzyczą o tym. Za to krzyczą rozmaite skrajne grupy neofaszystowskie, które są obecne niemal w każdym kraju, również w Polsce.
  - Jednak opiniotwórczy "Stern" napisał o polskich obozach koncentracyjnych.
  - To był głupi błąd redaktorski, który należy sprostować, przeprosić i tyle.
  Zapewniam, że niemieckie media są w ostatnich dniach wypełnione informacjami o Auschwitz i są to obiektywne historycznie informacje, pełne poczucia winy. Do tego stopnia, że obawiam się, iż niektórzy czytelnicy mogą już poczuć znużenie obfitością tej tematyki.
  - A jak dzieci w Niemczech uczą się o Auschwitz?
  - Powiem panu konkretnie, bo moja żona jest nauczycielką i właśnie w pokoju obok przygotowuje się do jutrzejszego spotkania, jakie organizuje w szkole. Zaprosiła Cygana, który przeżył Auschwitz i będzie o tym opowiadał dzieciom, a potem będzie dyskusja. Proszę mi wierzyć, Auschwitz to nie jest w Niemczech temat tabu.
  - Dziękuję za rozmowę.

  Matthias Kneip, poeta, pisarz, publicysta, publikuje m.in. w "Süddeutsche Zeitung", współpracuje z Instytutem Polskim w Darmstadt. Jest doktorem na uniwersytecie w Ratyzbonie. W latach 1995/96 pracował jako wykładowca języka niemieckiego i literatury na uniwersytecie w Opolu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo